Umowa zlecenie należy do umów cywilnoprawnych. Wynika z tego, iż nie jest ona regulowana przez przepisy Kodeksu pracy. Jest to dość popularna forma zatrudnienie. Korzyści z niej płyną szczególnie dla zleceniobiorców, gdyż nie mają oni obowiązku przeprowadzania szkolenia BHP, jak i nie są zobowiązani do udzielania urlopu.
By rozważyć czy umowa zlecenia wlicza się do emerytury należy uwzględnić dwie kwestie takie jak: jej wpływ na wysokość emerytury oraz długość stażu pracy, który uprawnia do przejścia na emeryturę.
Umowa zlecenie, a składki na ubezpieczenia społeczne
Wysokość emerytury zależna jest zarówno od okresu, jak i wysokości składek, odprowadzanych na ubezpieczenie emerytalne. Składki na ubezpieczenia społeczne,w tym także składki emerytalne, są obowiązkowe dla wszystkich, także osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie. Zwolnienie z tego zobowiązania, następuje wówczas, gdy zleceniobiorca posiada inny tytuł, który uprawnia go do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, a ich podstawa to przynajmniej minimalne wynagrodzenie. Równoznaczne jest to z faktem, iż ustalając wysokość emerytury, znaczenie mają wszystkie okresy, kiedy składka emerytalna była płacona. Dotyczy to także umów zleceń.
Przykład.
Pan Tomasz świadczy pracę na podstawie kilku umów zleceń. Jednak składki opłaca on, wyłącznie z umowy, której wynagrodzenie równe jest wynagrodzeniu minimalnemu. Od pozostałych odprowadza jedynie składki zdrowotne. Ustalając wysokość emerytury, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, uwzględni także okres, kiedy Pan Tomasz opłacał składki emerytalne z tytułu umowy zlecenia.
Praca na podstawie umowy zlecenia, a staż pracy
Staż pracy jest pojęciem, które nie zostało zdefiniowane przez przepisy prawa. Uznaje się jednak, że jest to czas, kiedy dana osoba pozostawała w zatrudnieniu. Odpowiednio długi staż pracy, uprawnia między innymi do: uzyskania urlopu wychowawczego, wyższego wymiaru urlopu czy świadczenia przedemerytalnego.
Co ważne, umowy cywilnoprawne nie polegają pod przepisy Kodeksu pracy. Równoznaczne jest to z faktem, iż okres zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia, nie jest zaliczany do stażu pracy, gdyż jest to jednostka dotyczące jedynie stosunku pracy.
W związku z tym, okres pracy na umowie zlecenie nie uprawni np. do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Przykład.
Pani Katarzyna przez wiele lat była zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Miała jednak kilka przerw i pracowała wtedy na podstawie umowy zlecenie. Chcąc ustalić staż jej pracy, należy wziąć pod uwagę jedynie okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.
Wiele osób obawia się czy umowa zlecenie liczy się do wysokości emerytury. Są to jednak nieuzasadnione wątpliwości. Wszystkie okresy, kiedy oprowadzali oni składki na ubezpieczenia społeczne, niezależnie od rodzaju umowy, liczą się do okresów składkowych, które uprawniają ich do uzyskania emerytury. Pomimo podobnych zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, okres pracy na podstawie umowy zlecenie, nie może być wliczany do stażu pracy.