Kredytobiorcy frankowi obawiają się podpisywania ugód z bankami. Są bardzo ostrożni, ponieważ banki na bardzo różnych zasadach podchodzą do tematu zawierania porozumienia z klientami. Pojawia się wiele obietnic, a mało konkretnych propozycji.
Rodzi to wiele obaw u frankowiczów, gdyż trudno im się zorientować, czy dana ugoda jest dla nich korzystna.
Dodatkowo Kancelarie Frankowe wskazują wyliczenia z których wynika, że ewentualne ugody na warunkach KNF nie są korzystne dla nich.
Skala problemów wynikających kredytów frankowych
W banku PKO BP trwają prace nad przygotowaniem ugód dla Frankowiczów . Jedną z możliwości ma być zawarcie porozumienia, które odbywa się przed sądem powszechnym. Także za pośrednictwem sądu polubownego znajdujący się przy Komisji Nadzoru Finansowego frankowicze mają możliwość uzyskaćź ugodę, jeśli chodzi o ich kredyt we frankach.
Trudno wypracować rozwiązania satysfakcjonujące dla obydwu stron, co rodzi wiele dyskusji i trudności.
Na potwierdzenie tego faktu, przyjrzyjmy się po krótce statystykom prowadzonym przez sąd polubowny Komisji Nadzoru Finansowego.
Na koniec sierpnia 2021 roku analiza procesów zawierania ugód związanych z kredytami indeksowanymi, bądź denominowanymi franka szwajcarskiego prezentuje się w następujący sposób:
- 121 – liczba wniosków o mediację;
- 27 – odmowy przeprowadzenia mediacji;
- 9 – oczekujące na odpowiedź uczestnika;
- 85 – zgody na mediację;
- 20 – postępowania zakończone ugodą;
- 12 – postępowania zakończone brakiem ugody;
- 53 – postępowania mające status „w toku”;
Jak więc wynika ze statystyk KNF jest to dość istotny problem, gdyż wiele spraw o mediacje kończy się odmową, czy brakiem ugody. Jest też znaczna ilość postępowań, które nadal sa w toku, co oznacza, że stronom konfliktu, trudno jest znaleźć porozumienie. Wyraźnie widać także bardzo małe zainteresowanie kredytobiorców polubownym załatwieniem sprawy.
Zaznaczyć należy, że banki posiadają jeszcze w swoich bilansach 410 tysięcy kredytów we frankach. To pokazuje, jak wielki jest problem kredytów frankowych i jak wiele jeszcze pracy przed bankami, aby wypracować satysfakcjonujące rozwiązanie.
Na przeciw tym dolegliwościom wychodzi bank PKO BP
Bank PKO BP wprowadza pilotażowe badanie w którym proponuje dwie ścieżki rozwiązywania konfliktów frankowych pomiezy bankiem a klientami. Zamierza oferować on możliwość zawarcia ugody przed sądem powszechnym lub przed sądem polubownym przy KNF.
– Testujemy dwie ścieżki oferowania ugód. Pierwsza zakłada kierowanie ugód do klientów pozostających w sporze sądowym z bankiem. W takiej sytuacji do zawarcia ugody dochodzi przed sądem powszechnym. Druga ścieżka obejmuje negocjacje warunków ugody przed Sądem Polubownym przy KNF i jeśli strony dojdą do porozumienia, to ugoda podpisywana jest w oddziale banku. Po kilku miesiącach pozytywnych doświadczeń z prowadzenia mediacji przed Sądem Polubownym pracujemy nad rozszerzeniem tego procesu na nowe grupy klientów, jeszcze przed uruchomieniem automatycznego procesu masowego. Bank zawarł dotychczas kilkadziesiąt ugód, zakładających zarówno kontynuację umowy, jak i całkowitą spłatę oraz zwrot części kwoty ze strony banku. Jesteśmy w trakcie negocjacji kolejnych kilkudziesięciu umów – wyjaśnia biuro prasowe PKO BP w rozmowie z WNP.PL.
Czy proponowane przez bank PKO BP rozwiazania przypadną do gustu polskim frankowiczom? Czy chociaż w jakimś stopniu zniwelują one problemy, które borykają bardzo wielu Polaków? Pozostaje czekać na rozwój i zakończenie projektów prowadoznych przez PKO BP i śledzenie ich postępów.