Jakiś czas temu zaciąganie kredytów we frankach było bardzo popularne. Było to spowodowane pozornymi korzyściami tego typu pożyczek.
Jednak po czasie klienci banków zostali zmuszeni do zwracania o wiele większych odsetek, ponieważ nastąpiło umocnienie kursu franka. Konsekwencją takiego stanu rzeczy było popadanie w poważne problemy finansowe przez licznych pożyczkobiorców.
Wówczas zakładano pierwsze sprawy sądowe. Kredytobiorcy pozywali wiele banków, które udzielały kredytów we frankach.
Ile obecnie prowadzi się spraw sądowych w obronie Frankowiczów?
Po pierwszym przypadku przyznania poprzez Sąd Najwyższy racji klientowi banku liczba osób pozywających instytucje, które udzieliły im kredytu we frankach, zaczęła rosnąć.
Obecnie liczba postępowań zajmujących się tym problemem jest dosyć duża. Według nieoficjalnych danych w roku 2021 toczyło się nawet 60 000 spraw sądowych dotyczących kredytów zaciągniętych we frankach. Rząd nie wprowadził żadnego systemowego rozwiązania tego problemu, przez co osoby poszkodowane nieuczciwymi umowami zwracały się do sądów.
Znalazło się kilka banków, które zaproponowały swym klientom warunki ugody. Warto jednak wspomnieć, że nie są to warunki korzystne dla frankowiczów.
Ile spraw z bankami zostało wygranych przez Frankowiczów?
W samym roku 2020 szacuje się, że 90% spraw dotyczących kredytów zaciągniętych we frankach zostało rozstrzygniętych na korzyść kredytobiorców. Według statystyk biorąc pod uwagę wszystkie prowadzone sprawy w przypadku 75% z nich została stwierdzona nieważność umów natomiast w 15% wynikiem postępowania było odfrankowienie.
Dane z 2021 roku okazują się być nawet korzystniejsze dla Frankowiczów. Biorąc pod uwagę analizy podmiotów zainteresowanych tym zagadnieniem, wywnioskować można, że spośród wszystkich 962 wyroków, które kończyły sprawy dotyczące kredytów frankowych, 902 były korzystne dla kredytobiorców.
Oznacza to, że w 2021 roku frankowicze wygrali 94% rozpraw. Ponadto w przypadku 88% wszystkich zakończonych spraw sądy unieważniły obowiązującą umowę. Wszystkie te dane świadczą o tym, że sądy zmierzają do unieważniania umów kredytowych.
Dlaczego Frankowicze wygrywają tak wiele spraw z bankami?
Statystyki gromadzone w tej sprawie pokazują, że największa ilość postępowań dotyczy banków: mBank S.A, PKO BP S.A, a także Getin Noble Bank S.A (dawniej znany jako Getin Bank S.A). Największy wpływ na ilość otrzymywanych orzeczeń wywarły Uchwały Sądu Najwyższego, dzięki którym niezwykle istotne kwestie zostały precyzyjnie uściślone.
Ustalając unieważnienie kredytu, Sąd Najwyższy opowiedział się za teorią dwóch kondykcji, co znacznie wpłynęło na rozstrzygnięcie wielu kolejnych spraw.
Warto jednak poznać szczegóły konsekwencji unieważnienia umowy kredytowej. Po takim wyroku sądu instytucja bankowa zobowiązana jest do wypłacenia kredytobiorcy wszystkich wpłacanych przez niego rat kapitałowo-odsetkowych.
Jak kończą się sądowe rozprawy Frankowiczów?
Profesjonalne kancelarie zatrudnione przez klientów posiadających kredyt zaciągnięty we frankach, dążą do jednego z dwóch korzystnych rozwiązań.
Pierwsze i znacznie popularniejsze rozwiązanie polega na doprowadzeniu do unieważnienia umowy z bankiem. W tym przypadku umowa, chociaż została zawarta, traktowana jest w taki sposób, jakby jej zawarcie nigdy nie nastąpiło. W wyniku tego uznaje się, że Frankowicz nie był nigdy zobowiązany do płacenia bankowi prowizji, odsetek ani żadnych rat kapitałowych. Po takim wyniku sprawy klient może się domagać zwrotu wszystkich rat, a także innych opłat wpłaconych w ciągu ostatnich 10 lat. Muszą one także być związane z umową kredytową.
Ponadto znika także zobowiązanie do spłaty kolejnych rat a poszkodowany Frankowicz, który wygrał proces, może także domagać się wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości.
Kolejnym rozwiązaniem korzystnym dla Frankowiczów jest odfrankowanie. Poprzez ten termin rozumie się odwalutowanie kredytu. W takiej sytuacji kredyt będzie traktowany, jakby został zaciągnięty w złotówkach, a nie z uwzględnieniem kursu franka. Należy pamiętać, że zasady kredytu i jego oprocentowanie, nie zostaną zmienione. Całkowita kwota kredytu będzie niezmiennie oprocentowana na podstawie LIBOR.
Konsekwencją takiego wyniku procesu jest traktowanie rat kredytu tak, jakby instytucja bankowa znacznie je zawyżyła, dzięki czemu osoby dotknięte niekorzystnymi kredytami zaciągniętymi we frankach mogą domagać się zwrotu wszystkich nadpłat naliczonych przez bank w ciągu ostatnich 10 lat.
Ponadto kredytobiorca otrzymuje gwarancje, że kolejne raty nie będą wyższe od rat spłacanych na samym początku umowy. Jest to ściśle związane z brakiem waloryzacji.
Pomoc profesjonalnej kancelarii prawnej – dlaczego warto się na nią zdecydować?
Profesjonalna kancelaria frankowa prowadzona przez adwokatów lub radców prawnych, która zajmuje się tylko kredytami we frankach z pewnością będzie dobrym wyborem dla wszystkich klientów banków potrzebujących pomocy.
Doświadczeni specjaliści służą swym wsparciem i skutecznie pomagają w sprawach, które z pozoru wielu niewtajemniczonym mogą wydawać się beznadziejnymi. Najlepsze Kancelarie Frankowe obecnie posiadają ponad 300 wygranych z bankami.
Po czym poznać dobre Kancelarie Frankowe?
- są prowadzone przez adwokatów lub radców prawnych
- zajmują się sprawami frankowymi ponad 6 lat
- mają 300 a nawet 400 korzystnych wyroków w sprawach frankowych
- mają tylko 1 specjalizację – sprawy frankowe, fiansowe
- jawnie przedstawiają swoje sukcesy pokazując skany wyroków oraz podając prawnika który prowadził sprawy z ramienia kancelarii