Część przedsiębiorców, którzy skorzystali z subwencji wypłacanej z Polskiego Funduszu Rozwoju w związku ze stratami poniesionymi w wyniku pandemii COVID-19, będzie mogła skorzystać z jej umorzenia. Trzeba jednak do tego spełnić określone warunki.
Część subwencji z tarczy 1.0 do umorzenia
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że subwencje wypłacone przez PFR zostaną umorzone dla tych przedsiębiorców, którzy skorzystali w ubiegłym roku z tarczy finansowej 1.0, która miała im zrekompensować straty poniesione w związku z zamknięciem gospodarki w celu przeciwdziałania epidemii. Powodem decyzji o całkowitym umorzeniu subwencji jest przedłużający się stan zagrożenia epidemicznego, który sprawia, że wiele przedsiębiorstw wciąż nie może wrócić do normalnej pracy.
Tylko dla niektórych
Początkowo środki wypłacone z PFR miały zostać umorzone tylko częściowo pod warunkiem utrzymania zatrudnienia oraz prowadzenia działalności przynajmniej przez 12 miesięcy. Teraz przedsiębiorcy nie będą musieli zwracać przyznanych kwot w ogóle, ale dotyczy to jedynie firm posiadających odpowiednie kody działalności PKD, które mogły skorzystać z subwencji udzielonych w ramach tarczy 2.0. PFR uściślił w swoim oświadczeniu, że chodzi o działalność wykonywaną w przynajmniej jednym z 54 wskazanych kodów PKD.
Umorzenia od 29 kwietnia
Kancelaria Premiera poinformowała, że umorzenia rozpoczną się 29 kwietnia. Przed ich startem konieczne jest wprowadzenie poprawek do regulaminu przyjmowania wniosków i wypłat, który dotąd zawiera informację o konieczności zwrotu przynajmniej 25 % przyznanej subwencji. PFR jego zaktualizowaną wersję ma opublikować do 9 kwietnia. Łączna wysokość umorzonych zwrotów subwencji według informacji przekazanych przez Kancelarię Premiera wynosi 7 miliardów złotych.
Gorzej wygląda sytuacja tych przedsiębiorców, którzy otrzymali wsparcie z tarczy 1.0, ale nie spełniali wymogów, by otrzymać je także w ramach tarczy 2.0. Oni nadal będą musieli w tym roku spłacić część otrzymanej kwoty na warunkach udzielenia pomocy.