Świat ciągle walczy z Koronawirusem, który wciąż zbiera śmiertelne żniwo! Trzecia fala wydaje się nie słabnąć. Na konferencji prasowej minister Zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że służba zdrowia jest w bardzo dużym kryzysie, ponieważ coraz częściej w szpitalach brakuje miejsc nie tylko dla chorych na koronawirusa, ale i dla osób z innymi schorzeniami.
Według światowych statystyk na koronawirusa zachorowało ponad 127 milionów osób z czego powyżej 2 miliony z nich zmarło.
Tylko w samej Brazylii odnotowano 12 534 688 przypadków zakażenia koronawirusem, a zmarło aż 312 299 chorych. W Polsce w sumie wirusem zostało zakażonych 2 267 964 osób, stwierdzono 51932 zgonów, a pod respiratorami przebywa 2985 chorych.
Koncerny farmaceutyczne ciągle biorą udział w wyścigu po najskuteczniejszą szczepionkę przeciwko wirusowi, jedną z nich jest firma Johson & Johson, której preparat został dopuszczony do obrotu w Stanach Zjednoczonych.
Kiedy szczepionka trafi do Polski i czy w ogóle tak się stanie?
Unia Europejska zezwoliła na dystrybucję szczepionki na terenie wspólnoty, składając zamówienie na 200 milionów dawek.
Jak zapewnia producent do skutecznego zaszczepienia wystarczy jedna dawka preparatu.
Warto wspomnieć, że szczepionkę koncernu Johson & Johson od konkurencyjnych preparatów odróżnia to, że może być ona przechowywana aż przez 2 lata w temperaturze minus 20 stopni Celsjusza.
Jak informuje agencja AFP, preparat będzie dostępny na terenie Unii Europejskiej już od 19 kwietnia.
Amerykański producent podpisał umowy z kilkoma laboratoriami we Francji, Włoszech oraz Niemczech celem łatwiejszej dystrybucji szczepionki.
Substancja do wytworzenia szczepionki produkowana jest również w Holandii, jednak amerykańskie prawo nie zezwala jego eksportowania do krajów Unii Europejskiej.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłosiła, że kraje wspólnoty otrzymają w sumie 55 milionów dawek w drugim kwartale 2021 roku.
Jak na razie przedsiębiorstwo Johson & Johson nie poinformowało o szczegółowych planach dotyczących rozdystrybuowania szczepionek na terenie Unii Europejskiej.