Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zażądała od Getin Noble Bank, aby w ciągu czterech miesięcy zaprezentował jej nowy plan naprawy banku. Ponadto organ ten zdecydował się wyznaczyć kuratora dla tej instytucji, a został nim Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Znaczenie kuratora w Getin Noble Bank
KNF uznała za właściwe, aby funkcję kuratora w tym przypadku pełniła instytucja z powodu wielkości i roli banku w systemie finansowym. Co ważne, kurator ma prawo uczestniczyć w każdym posiedzeniu organów Getin Noble Banku. Kurator ma za zadanie wspomóc instytucję nadzorowaną w czynnościach podejmowanych w celu poprawy i ustabilizowania jej sytuacji ekonomiczno-finansowej. Działania te mają zagwarantować takie uregulowanie wskaźników kapitałowych banku, aby były one ponad minimami regulacyjnymi. Ponadto ma to sprawić, że bank uzyska stałą rentowność oraz poprawę jakości jego aktywów.
Plany naprawy Getin Noble Banku – obecnie realizowany oraz w trakcie opracowania
W tej chwili Getin Noble Bank działa na podstawie grupowego planu naprawy, który został zatwierdzony przez KNF w styczniu 2020 r. Jego najważniejszym celem było ponowne uzyskanie trwałej rentowności, a także przywrócenie parametrów kapitałowych do wartości regulacyjnych. Jednak bank twierdzi, że wybuch pandemii i jej wpływ na sytuację makroekonomiczną zmusił jego zarząd do złożenia w UKNF wniosku o zatwierdzenie zaktualizowanej wersją tego planu. Założenia przedstawione w tym dokumencie były ustalane w pierwszej połowie 2021 r. W międzyczasie nastąpiły bardzo ważne zmiany makroekonomiczne, które nie były łatwe do przewidzenia. W związku z tym niektóre z przyjętych koncepcji muszą zostać zaktualizowane. Dotyczy to nie tylko czynników, które wpływają negatywnie, jak kursy walut, rynkowe wyceny papierów wartościowych. Inne niż prognozowane tło gospodarcze ma również znaczenie dla procesów, które wspierają działania naprawcze banku, np. rosnące stopy procentowe. Jednak do przedstawienia nowego, dostosowanego do aktualnej sytuacji planu naprawy, nie może się odbyć uprzedniego zakończenia postępowania będącego w toku.
Dlaczego KNF odrzuciła nowy plan naprawy? Co dalej?
Komisja informuje, że odrzucenie wniosku o przyjęcie nowego planu naprawy nastąpiło z kilku powodów. Po pierwsze, aktualizacja ta nie uwzględnia aktualnej sytuacji rynkowej, np. sposób kształtowania się stóp procentowych oraz orzecznictwa dotyczącego kredytów walutowych.
- Organ nadzorczy zauważa także dobre skutki działań, które realizuje bank, a w tym m.in.
- obniżenie kosztów: finansowania, ryzyka kredytowego, a także kosztów funkcjonowania.
- Zmniejszanie sumy bilansowej i jego aktywów ważonych ryzykiem.
Ponadto nadzór spodziewa się dalszego prowadzenia działań przez zarząd w tym zakresie oraz bieżącego kontaktu z nim w związku z tymi działaniami. Jednak inne działania naprawcze w ocenie KNF nie wystarczą do uzyskania trwałej rentowności banku. Jest to ściśle związane z:
- pandemią COVID-19 i innymi negatywnymi czynnikami zewnętrznymi
- niewystarczającym dla potrzeb banku wsparciu finansowym, który udziela główny akcjonariusz.
KNF uznała, że dokumenty dotyczące zabezpieczenie ryzyka prawnego związanego z portfelem walutowym kredytów hipotecznych w niewystarczającym stopniu uwzględniają obecny poziom tego ryzyka. Komisja wskazała też, że bardzo ważną i integralną częścią planu naprawy musi by c w tym przypadku wyraźnie określone deklaracje większościowego akcjonariusza banku, które dotyczą koniecznego wsparcia kapitałowego.
Zgodnie z informacjami podanymi w komunikacie prasowym, KNF stoi na stanowisku, że zaktualizowany plan musi mieć szczególnie na uwadze zmiany, które nastąpiły niedawno w przestrzeni zewnętrznej banku. Chodzi tutaj m.in. o zmiany wskaźników makroekonomicznych, linię orzeczniczą sądów w przedmiocie walutowych kredytów hipotecznych. Plan ten powinien zawierać działania ukierunkowane na realizację minimalnych norm regulacyjnych w akceptowalnym terminie. Jednocześnie Getin przekazuje mediom komunikat, że decyzja KNF o wyznaczeniu kuratora, nie wpływa na zakres uprawnień statutowych organów banku nie ma znaczenia dla poziomu usług, które są przez niego świadczone.
Prezes Getin Noble Bank zapewnia, że jest w ciągłym kontakcie z KNF i jak najszybciej przystąpi do opracowania nowego planu naprawy, który będzie odzwierciedlał aktualną sytuacją finansową banku oraz uwzględniał nowe tło makroekonomiczne. Przy opracowywaniu planu, bank ma wziąć pod uwagę nie tylko nowe wyzwania związane z finansami. Bank chce też uwzględnić nowe możliwości, które pojawiły się wraz z cyfryzacją i podwyżkami stóp procentowych. Celem tego dokumentu będzie ukazanie całościowych i autentycznych działań, które zmierzają do przywrócenia wskaźników kapitałowych banku w terminie akceptowalnym przez KNF.
Portfel walutowych kredytów hipotecznych i ryzyko z nim związane
Getin przekazał, że ma zamiar dokonać aktualizacji postawy wobec ryzyka prawnego powiązanego z hipotekami walutowymi. Współczynniki adekwatności kapitałowej banku Getin Noble są poniżej norm regulacyjnych. W październiku Tier I był za niski o ok. 0,2 p.p. I wynosił ok. 5.8%. Bank tłumaczył to widoczną aprecjacją kursu franka szwajcarskiego oraz niepomyślnymi zmianami w wycenie papierów wartościowych posiadanych przez bank.