Koniec z Idea Bankiem
Już za parę chwil Bank Pekao dokończy proces całkowitego przejęcia banku. Bank już od pewnego czasu tak naprawdę nie istnieje jednak pozostały jeszcze ważne systemy i co najważniejsze wielu klientów związanych z nim. W listopadzie zostaną dopełnione wszystkie formalności i Idea całkowicie zostaje pochłonięta przez Bank Pekao. Przez sytuację, w jakiej znalazł się upadający bank Bankowy Fundusz Gwarancyjny, został zmuszony do podjęcia decyzji, jaką było przejęcie go przez Pekao. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń 2020 roku. Pekao zobowiązał się przejąć Idea Bank ze wszystkimi klientami, rachunkami, długami czy umowami, jakie posiadał bank. Przez działania, które prowadził zarząd były do przewidzenia, że tak sytuacja się potoczy. Jednak zarząd i prezes Jerzy Pruski byli innego zdania.
Co dalej z klientami?
Minęło już pół roku od przejęcia samego banku, a klienci i system nie został do tej pory przejęty, Jednak Pekao próbuje zakończyć ten cały proces, tak by nastąpiła całkowita integracja między tymi dwoma bankami. Jak wiadomo, nie jest to tak prosta operacja, jakby się wydawało. Prezes banku Pekao jest jednak pełen pozytywnych myśli w tej sprawie, który odpowiedzialny jest za bankowość detaliczną. Pomimo przygotowań, które trwały od grudnia to dopiero od niedawna zostały porozsyłane komunikaty do klientów byłego już banku o nowych ofertach, jakie na nich czekają czy zmianach technologicznych, jakie właśnie zachodzą.
Szacuje się, że tzw. weekend migracyjny przypadnie na listopadowy weekend, jednak nie podano dokładnej daty. Po tym procesie byli klienci Idea Banku zalogują się do nowego systemu Banku Pekao. Wyżej wymieniony prezes Werochowski będzie zachęcał do tego, aby klienci zostali z bankiem i nie szukali nowego. Warto dodać, że jest to około 200 tysięcy przedsiębiorstw i firm, oraz ok. 100 tysięcy klientów indywidualnych.
Najbardziej ucierpieć mogą osoby, które liczyły na tak wysokie oprocentowanie lokat, co oferowane w Idea Banku, ponieważ nie mogą na to liczyć w nowym banku. Gdyż jak powszechnie wiadomo taka lokata to dla banków duże koszty, a małe zyski. Tym bardziej na takie ryzyko nie może pozwolić sobie bank, jakim jest Pekao. Chcą oni budować na nowo relacje z klientami po to, aby zachęcać ich do zakładania kont czy składania wniosków o kredyty.
Co z umowami kredytowymi?
Wszystkie umowy kredytowe, które były zawierane w Idea Banku, nadal pozostają w mocy. Natomiast jeśli mówimy o firmach, to mogą one korzystać z ofert, które były oferowane w banku. Dodatkowo Pekao postanawia dodawać specjalne profity między innymi darmowe bankomaty znajdujące się poza terenem naszego kraju. Wszystko po to, aby jak najwięcej firm zostało w ich banku.
Mówi się, że koszt, jaki musieli ponieść zarządcy Pekao dotyczące synergii banków, wynosi 120 mln złotych. Jednak dzięki temu połączeniu zostaną wygenerowane zyski w wysokości około 420 mln zł zysku. Jednak zyski te nie będą wypracowane natychmiast, lecz w okresie około 10 lat. Tak więc przejęcie Idea Banku wydaje się być korzystnym ruchem dla Banku Pekao.