Arkadiusz Szcześniak będący prezesem Stowarzyszenia Stop Bezprawiu Bankowemu, który złożył pozew przeciwko instytucji bankowej udzielającej mu kredytu we frankach, związany z wynagrodzeniem za skorzystanie z kapitału, powiedział, iż Rejonowa Prokuratora w Warszawie, przystąpiła do tej sprawy w Trybunale Sprawiedliwości UE.
Dostałem pismo z sądu, iż Rejonowa Prokuratura w Warszawie, odpowiednia dla sądu, w którym trwa postępowanie, przystąpiła do sprawy w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która dotyczy wynagrodzenia za skorzystanie z kapitału – o czym poinformował Arkadiusz Szcześniak. Jak sam wyjaśnił, prokuratura ma prawo dołączyć do podobnych spraw w roli strony na podstawie przepisów zawartych w kodeksie cywilnym.
Szcześniak powiedział, iż chociaż to on pozwał swoją instytucję bankowa o wynagrodzenie za skorzystanie z kapitału, rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości w tejże sprawie, będzie mieć istotne znaczenie wielu tysięcy osób będących kredytobiorcami, które znalazły się w sytuacji odwrotnej, to znaczy boją się, iż zostaną pozwane przez banki o takie właśnie wynagrodzenie.
Okręgowy Sąd w Warszawie zadaje pytania TSUE
W lipcu bieżącego roku, Arkadiusz Szcześniak wysłał do Okręgowego Sądu w Warszawie pozew przeciw instytucji bankowej, która udzieliła mu kredytu we frankach, o zapłacenie wynagrodzenia za skorzystanie z kapitału z zapalonych rat przez czas spłacania kredytu. W sierpniu Sąd zdecydował o zwróceniu się z pytaniem do TSUE, czy w przypadku unieważnienia umowy o kredyt, stronom umowy, będzie przysługiwało wynagrodzenia za skorzystanie z kapitału. Pytanie tyczy się wszelakich opcji roszczeń obu ze stron w chwili, kiedy sąd będzie uważał, iż umowa kredytowa powinna zostać unieważniona
Następna instytucja włącza się w sprawę
To następna instytucja, zaraz po Rzeczniku Praw Obywatelskich i Rzeczniku Finansowym, która zdecydowała się na włączenie do tejże sprawy w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie jest jeszcze znane jej stanowisko w wyżej opisywanej sprawie, niemniej dotychczas wdrożone działania prokuratury, budzą pozytywne nastroje, jak to ocenił prezes Stop Bezprawiu Bankowemu. Wymienił między innymi stanowisko prokonsumenckie prokuratury w sprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która dotyczy państwa Dziubak, gdzie sprawa toczyła się o niedozwolone klauzule w umowie indeksowanego kredytu w szwajcarskich frankach, jak i w paru innych procesach mających związek z kredytami branymi we frankach.
Ponadto, Prokuratura Krajowa w listopadzie skierowała pismo do każdej prokuratury regionalnej, w którym zachęca do przyłączania się do spraw w sądach odnośnie wynagrodzenia za skorzystanie z kapitału, które instytucje bankowe wytaczają osobom mającym kredyty we frankach szwajcarskich – na co wskazuje Szcześniak. Bardzo pozytywnym sygnałem jest to, iż nie tylko Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Finansowy, ale także prokuratura mają takie samo zdanie co do praw konsumentów.
Banki zaś uważają, iż ilość spraw o wynagrodzenie za skorzystanie z kapitału, będzie rosła.
Według ich zapowiedzi, gwałtownie wzrastać będzie ilość spraw o wynagrodzenie za skorzystanie z kapitału, które zamierzają one wytaczać frankowiczom. Zdaniem Tadeusza Białka będącego wiceprezesem Związku Banków Polskich, wytaczanie procesów klientom o zwrócenie kapitału i wynagrodzenia za skorzystanie z niego, stanowi pewną obronę roszczeń instytucji bankowych w związku z orzeczoną przez SN metodą liczenia terminu przedawnienia trwającego 3 lata od chwili zakwestionowania przez konsumentów klauzul zawartych w umowach na skutek złożenia przez nich pozwów.
Pytanie odnośnie prawa do wynagrodzenia za skorzystanie z kapitału w sytuacji unieważnienia umowy kredytowej, znalazło się pośród 6 pytań, które związane są bezpośrednio z najpoważniejszymi kontrowersjami w orzeczniczej praktyce dotyczącej kredytów zaciąganych we frankach szwajcarskich, które w styczniu bieżącego roku prezes Sądu Najwyższego, skierował do rozstrzygnięcia przez cały skład Izby Cywilnej SN. Niemniej jednak, jak dotąd uchwała nie została podjęta przez Sąd Najwyższy.