Sprawa frankowiczów od dawna budzi kontrowersje. Część kredytobiorców doczekała się możliwości zawarcia ugody z bankiem, ponieważ bank PKO BP w październiku 2021 roku wysunął propozycję przewalutowania kredytów frankowych na złotówki. Nie wszyscy frankowicze będą mogli skorzystać z propozycji banku. Zarząd banku wyjaśnia wszelkie wątpliwości w tej materii i podaje przyczyny nieobjęcia tym projektem niektórych kredytobiorców.
Jak przebiega kwestia mediacji?
Pod koniec listopada 2021 roku zarząd PKO BP podał statystyki dotyczące projektu mediacyjnego. Przypomnijmy, że polega on na możliwości przejścia z kredytu we frankach na kredyt złotówkowy. Jak dotąd zawarto tysiąc ugód między kredytobiorcami a bankiem i odnotowano 16 tysięcy umów gotowych do mediacji i rozmowy z bankiem.
Bank PKO BP jest pionierem w wypracowywaniu rozwiązań pomocowych dla frankowiczów. Działa na bazie planu wypracowanego przez KNF. Działania największego banku w Polsce poruszyły inne instytucje finansowe. Tuż za nim ustawił się ING Bank Śląski, a restrukturyzację umów zapowiadają również mBank – wstępnie proponując rozwiązanie znacznie mniej korzystne.
Warto podkreślić, iż zainteresowanie w projekcie renegocjacji umów bankowych nie jest duże. Frankowicze mogą ubiegać się o mediacje za pośrednictwem oddziału banku i bankowości internetowej. Osobą odpowiedzialną za proces mediacyjny jest specjalny mediator wyznaczony przez KNF. Bank oferuje dłużnikom przejście z franka na złotówki.
Bank przedstawia zestawienie realizowanej przez kredytobiorcę spłaty przeliczanej podług kursu NBP w odniesieniu do standardowego kredytu udzielanego w polskich złotych. Stanowi to metodę, za której pomocą ustala się resztę kapitału wymagającego spłaty. Symulacje przedstawiane w toku procesu mediacyjnego budzą zastrzeżenia organizacji zrzeszających kredytobiorców. Dyskusyjna jest wysokość marż bazujących na publikacjach Narodowego Banku Polskiego.
Uczestnicy mediacji donoszą, że ich istota tkwi w ustaleniach dotyczących wartości kapitału pozostałego do uregulowania oraz wysokość marż restrukturyzowanego zadłużenia.
Mediacje z PKO BP nie dla każdego Frankowicza
Według najnowszych doniesień nie wszyscy kredytobiorcy skorzystają z projektu pomocowego zaproponowanego przez PKO BP. Pożyczkobiorcami, którzy nie mogą liczyć na restrukturyzację zobowiązań kredytowych, są ci, którzy zaciągnęli pożyczkę w polskiej walucie, a następnie przewalutowali ją na franki szwajcarskie. W krótkoterminowej perspektywie czasowej takie rozwiązania były chętnie wykorzystywane przez kredytobiorców, ponieważ rynek był przesycony produktami hipotecznymi opartymi na CHF.
Biuro prasowe PKO BP relacjonuje, iż tylko część frankowiczów ma prawo ubiegać się o mediację. Frankowicze, którzy wypłacili kredyt we frankach i postanowili przewalutować zobowiązanie, są wykluczeni z programu restrukturyzacji umów bankowych.
Jacy klienci banków kwalifikują się do mediacji i ugody z PKO BP? Zgodnie z wypowiedzią rzecznika biura prasowego banku z podjęcia mediacji skorzystać mogą ci spośród kredytobiorców, którzy od początku zaciągnęli zadłużenie w CHF i którym to wypłacono środki w złotówkach. Natomiast zupełnie inna sytuacja dotyczy klientów, którzy przewalutowali kredyt ze złotówkowych na franka szwajcarskiego. Godnym zaznaczenia jest fakt, że w trakcie procesu ugodowego należy się wykazać stosownym poświadczeniem, wykazującym, że kredyt zaciągnięty był na cele mieszkaniowe.
Bank zastosował wielce kontrowersyjne ograniczenia, jeśli zwróci się uwagę na fakt, że sytuacja kredytobiorców nie różni się znacząco. Ostatecznie przewalutowanie kredytu na franka szwajcarskiego mogło wynikać z oczekiwań osoby sprzedającej nieruchomość. Biorąc ten czynnik pod uwagę widać przecież, że przewalutowanie kredytu frankowego nie miało związku z indywidualnymi preferencjami pożyczkobiorcy.