Rozwiązanie stosunku pracy może być inicjatywą ze strony pracodawcy, a także ze strony pracownika. W niektórych wypadkach następuje ono również za porozumieniem stron. Istnieją sytuacje, w których pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy. Zazwyczaj tym przypadkiem jest jego nieobecność.
Zgodnie z prawem pracy, pracodawca nie ma prawa rozwiązać stosunku pracy, w sytuacji, gdy pracownik posiada zwolnienie lekarskie, przebywa na urlopie rodzicielskim lub wypoczynkowym, a także gdy sprawuje opiekę nad chorym członkiem rodziny.
Zwolnienie lekarskie, a okres wypowiedzenia
Bardzo często zdarza się, że pracownicy, chcą uchylić się od obowiązku pracy w okresie wypowiedzenia lub próbują doprowadzić do bezskuteczności takiego dokumentu. Dlatego udają się do lekarza, by uzyskać zwolnienie lekarskie. Oczywiście działania takie są bezskuteczne i nie prowadzą do osiągnięcia zamierzonego skutku.
Przykład.
Dominika Żak, pracownica działu marketingu, 23.06.2021 r. została wezwana do przełożonego, który po krótkiej rozmowie wręczył jej wypowiedzenie umowy o pracę. Podpisała ona dokument, uprzednio zapoznając się z jego treścią. Tego dnia, po zakończeniu pracy, udała się do lekarza i uzyskała zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 23.06.2021 r. do 30.06.2021 r..
Wystawione w ten sposób zaświadczenie lekarskie, nie spowoduje bezskuteczności rozwiązania stosunku pracy.
Pierwszy miesiąc pracy, a wynagrodzenie chorobowe
W powyższym przykładzie, wypowiedzenie zostało dostarczone pracownicy w sposób prawidłowy i skuteczny. Co wyraża się w tym, że zatrudniona zapoznała się z jego treścią oraz potwierdziła ten fakt złożonym własnoręcznie podpisem.
Zdarzają się jednak sytuacje, w których pracownik nie chce podpisać takiego dokumentu. Wówczas dla skuteczności takiego rozwiązania stosunku pracy, wymagana jest obecność świadka.
Warto zaznaczyć, że w podanym przykładzie pracownica przepracowała dzień, od którego obowiązywało zwolnienie. Dlatego też, należy jej się wynagrodzenie za pracę i nie ma podstawy do wypłacenia jej wynagrodzenia chorobowego za dzień 23.06.2021 r..
Jeśli, zgodnie z umową o pracę, okres wypowiedzenia Dominiki Żak trwałby 3 tygodnie, to wówczas powinna ona stawić się do pracy po zakończeniu zwolnienie lekarskiego i pełnić obowiązki do upływu okresu wypowiedzenia.
Okres wypowiedzenia, a wynagrodzenie chorobowe
Pracownik, który zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, podlega ubezpieczeniu chorobowemu przez cały okres zatrudnienia. Co oznacza, że w okresie wypowiedzenia, pracownik ma dokładnie takie same prawa, jak gdyby był zatrudniony normalnie. W związku z tym pomimo przebywania na zwolnieniu lekarskim podczas okresu wypowiedzenia, pracownik ma dokładnie takie samo prawo do pobierania wynagrodzenia chorobowego jak pozostali pracownicy. Podobnie sytuacja kształtuje się w przypadku prawa do zasiłku chorobowego.
Koniec okresu wypowiedzenia, a kontynuacja chorobowego
Oczywiście może zdarzyć się też tak, że okres wypowiedzenia się zakończy, a okres zwolnienia lekarskiego nie. Wówczas, kiedy stosunek pracy wygaśnie, płatnikiem wynagrodzenia chorobowego staje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych i tam także zostanie przekazane elektroniczne zwolnienie lekarskie.
Pracownikowi przysługuje prawo do pobierania zasiłku chorobowego, nawet gdy niezdolność do pracy nastąpiła już po ustaniu stosunku pracy. Należy spełnić jednak dwa warunki:
- choroba trwała nieprzerwanie przez okres co najmniej 30. dni;
- pracownik zachorował nie później niż w ciągu 14. dni od momentu rozwiązania stosunku pracy lub nie później niż w ciągu 3. miesięcy, w przypadku chorób zakaźnych lub innych (takich, których objawy są zauważalne po okresie dłuższym niż 14 dni od momentu zarażenia).
Wypowiedzenie podczas nieobecności
Zgodnie z artykułem 53 Kodeksu Pracy, pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wręczania wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do podjęcia pracy na skutek choroby trwa:
- okres dłuższy niż 3 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- dłużej niż okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku z tego tytułu oraz pobierania przez pierwsze 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy lub gdy niezdolność do pracy nastąpiła na skutek choroby zawodowej lub wypadku przy pracy.
Ponadto pracodawca może wręczyć wypowiedzenie podczas nieobecności pracownika, gdy ten nie stawia się w pracy i jest to obecność usprawiedliwiona, ale są to przypadki inne niż wyżej wymienione.
Powyższy przepis, skraca okres niemożności wypowiedzenia umowy o pracę podczas nieobecności pracownika. Jest to równoznaczne z tym, że zwolnienie lekarskie nie jest w stanie uchronić przez rozwiązaniem stosunku pracy.